Neler yeni

Youtube Videonuz İçin SEO Ayarı

Mesajlar
88
Beğeniler
68
Puanları
16
Konum
Konya
#1
Hepinize merhaba arkadaşlar. Sizlere Youtube videolarınızın daha çok izlenmesi için SEO ayarlarında yapılması gereken iyileştirmeleri anlatacağım. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki SEO puanınız ne kadar yüksek olursa başka videoların yanında önerilen videolara çıkma ihtimaliniz artar.

1-) Kartlar
Youtube video yöneticisinde videolarınıza kartlar ekleyebilirsiniz. Peki nedir bu kartlar? Kartlar, videoların sağ üst tarafında çıkan video sahibi tarafından ayarlanan başka kanal tanıtımı, oynatma listesi veya kanalındaki başka bir videodur. Bu kartlar hem videonuzun SEO puanını yükseltir hem de kullanıcının kanalınızda daha çok gezinmesini sağlar.

2-) Video Sonu Açıklama
Kartlar gibi bu da Youtube video yöneticisi tarafından ayarlanıyor. Videonuzun yaklaşık son 15 saniyesine ekleyerek abone olma butonu, oynatma listelerinizi veya başka kanalı tanıtabilirsiniz. Bu da Kartlar kısmı gibi hem videonuzun SEO puanını yükseltir hem de izleyecinin kanalınızda daha çok gezinmesini sağlar.

3-) Etiketler
Belki de en önemli madde budur. Videonuz ile alakalı etiketler girmek videonuzun SEO puanını için çok ama çok önemlidir. Peki nasıl etiket oluşturacağınızı bilmiyor musunuz? Bunun için
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
sitesini kullanabilirsiniz. Sitenin kullanımını başka bir makalede anlatacağım.


4-) Alt Yazılar
Videonuzu alt yazı eklemek videonuzun SEO puanına az da olsa etki eder. Fakat asıl önemli olan şey engelli kardeşlerimizi düşünmek. Umarım hepiniz engelli kardeşlerimiz için videonuza alt yazı eklersiniz.

5-) Çeviri
Eğer videonuzun evrensel olduğunu düşünüyorsanız ve videonuzda Türkçe konuşma yok ise sadece Türkiye'den izlenme alınması yerine Youtube video yöneticisinden çeviriler yaparak videonuza bütün dünyadan izlenme almasını sağlayabilirsiniz.

6-) Küçük Resim
Youtube'da "Thumbnail" olarak geçen bu küçük resim olayı videonuzun SEO puanını önemli derecede etkiler. Üstelik Youtube kullanıcıların %90'ı videoyu izlemeden önce küçük resime bakıyor. Aslında hepimiz biliyoruz bu küçük resimi. Videoya girmeden önce gözüken resimdir. Eğer küçük resim ayarlamazsanız Youtube, videonuzudan rastgele bir görüntü alır ve onu yapar. Bu yüzden videonuzun görüntüsü kötü olur ve görüntüleme sayısı önemli derecede azalır.

Sizlere videonuzun SEO puanını arttırma taktiklerini gösterdim. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Eğer aklınızda soru kaldıysa yorumda sormayı unutmayın.