Neler yeni

Youtube Ekipmanları 1 | Görüntü

megaboz

Co-Admin
Mesajlar
58
Beğeniler
29
Puanları
26
Konum
Zonguldak
#1
Arkadaşlar selam ben Cafer, bu yazı benim için bu konuda yazacağım ilk makalelerden biri olacak. İyi okumalar.

Öncelikle anlatırken bazı konularda deneyiminizin olduğunu düşünerek anlatacağım, yani sıfırdan değil. Biraz işin fırınından. :)

Günümüzde dışardan bakılınca en kolay para kazanma yöntemlerinden biri olarak görülüyor ve biliniyor Youtube. Belki de öyledir, bilemiyoruz. :)

Herkes bir şekilde kanal açıp, video yükleyip, para kazanmak, birşeyler yapmak istiyor ancak öyle hemen hızlı bir şekilde olaylar ilerlemiyor. Sabır önemli.

Bu konu ayrı bir konu elbette lakin ondan dolayı direk olarak ana konumuza giriş yapıyorum.

Youtube kanalımız için video çekerken elimizde ki imkanlardan en iyi şekilde yararlanarak videolarımızı çekmeliyiz. Bu konuda da ilk yazım "Görüntü" ile ilgili olacak.

Hepimizin cebinde artık iyi veya kötü cep telefonu bulunuyor. Kendimizde yoksa bile yakın bir tanıdığımızda mutlaka vardır. İlk başlarda videolarımızı çekerken Barış Özcan gibi 50-60 bin TL lik kameralar, yada Enes Batur gibi 30-40 bin TL lik kameralar elbette kullanamayız. Onun için elimizdekinin kıymetini biliip ona göre yol almalıyız. Elimizde ki telefon ile video çekimlerinden nasıl üst düzey bir performans alabiliriz ona bakalım.

1.Işık
Eğer evde kameranın karşısına geçip birşeyler yapmak istiyorsak öncelikle gündüz, cama yakın çok ışık alan bir yerden çekim yapmalıyız. Böylece ışık ile gerekli parlaklığı sağlamış oluruz. Hatta gündüz evde video çekerken bile odanın ışığını açmalıyız.
2.Titreme
Video çekerken eğer vlog çekmiyorsak elimizde tutarak değil bir yerden destek alarak videomuzu çekmeliyiz. Bunun için illa ki tripod ihtiyacı yok, telefonu düz bir zemine yerleştirip arka kısmına bir kitap, belki bir bardak ile destek sağlayıp sabit durmasını sağlayabiliriz. Böylece izleyiciyi daha fazla, sıkılmadan ekran başında tutabiliriz.
3. Ekip
Çekimlerde eğer imkan varsa kamera arkasında bu işlere en az sizin kadar yatkın en az 1 kişi olmalı ve bu arkadaş/lar çekim alanının düzeninden, kameranın kadrajına kadar size destek olmalı. Böylece daha az sorunla karşılaşıp daha çok iş yapabilirsiniz.
4.Kadraj
Videolarınızı çekerken videonun içeriğine göre nereden durmanız gerektiğine çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Genelde tam ortada durmanız gerekiyorken kimi zaman sağ yada sol kısımda kimi zaman çapraz şekilde vb. durmak gibi.
5.Konsatre
Videonuzu çekmeye başlamadan önce kendinizi iyice hazır duruma getirin, bütün ses çıkarabilecek cihazları sessiz konuma alın. Kahvaltınızı güzel yapın, video çekmeye başlayınca sadece o ana odaklanarak çekiminizi yapın.

Şu anlık aklıma gelipte aktarabildiklerim bu kadar. Bunun gibi daha bir çok konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Serimizin 2. yazısında görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

(Sorularınız var ise yorum kısmından sorabilirsiniz.)